Kronika > 2007 r.

Pielgrzymka do Kodnia i Jabłecznej
04.08.2007 r.

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

W niedzielę 19 sierpnia w naszej parafii ks. Grzegorz Draus, pracujący w  Równem na Ukrainie, dokonał zbiórki ofiar przeznaczonych na budowę kościoła w Kostopolu.

Serdecznie dziękuję księdzu proboszczowi Janowi Bielakowii wiernym parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Lublinie za tak szeroko otwarte serce na sprawy katolików na Wschodzie. Niech gościnność i wsparcie budowy kościoła w Kostopolu na Ukrainie na Wołyniu wróci, jak każde dobro, udzielone drugiemu - stokrotnie w łaskach silnej wiary i miłości oraz dziele budowy - tak bardzo potrzebnego - domu parafialnego.

Parafia w Równem i Kostopolu obejmuje takie parafie jak: Tajkury, Janowa Dolina, Stepań, Berezne.

Kościół w Równem został zamknięty w 1958 r. Konspiracyjną wspólnotą katolików opiekował się Sługa Boży o. Serafin Kaszuba. Stąd wyruszał na misyjne wędrówki, odwiedzając zbierających się po domach katolików na Wołyniu, Syberii, Kazachstanie.

W oddanych w 1990 r. parafiach wierni podjęli dzieło misyjne, głosząc Ewangelię w kościołach, na ulicach, w domach dziecka i więzieniach.

Trwa budowa kościoła w Kostopolu.

Zapraszam do odwiedzin Wołynia. Dla Wołyniaków oraz innych zainteresowanych możemy wysłać w prezencie czasopismo "WOŁYŃ BLIŻEJ".

Ks. Grzegorz Draus
ul. Soborna 213
22001 Równe, Ukraina
tel. 0-0380-3622-57372
e-mail:  draus@ukr.net

MODLITWA ZA KOŚCIÓŁ NA WOŁYNIU

Chryste!

Dziękujemy Ci za to, że nikomu nie udało się zgasić płomienia wiary w sercach naszych braci i sióstr na Wołyniu.

Błogosławimy Cię w świadectwie wszystkich męczenników, którzy krwią swoją przypieczętowali miłość do Ciebie i Twego Kościoła w trudnym XX wieku.

Posyłaj robotników na wielkie żniwo - tyle jest serc nad Styrem i Horyniem, które oczekują na Ewangelię.

Wlej oliwę Twej miłości we wszystkie rany, które zostały zadane Twojemu ludowi przez barbarzyństwo, komunizm i ateizację.

Ucisz nacjonalizm i szowinizm.

Uzdrów wszystkie urazy polsko-ukraińskie, aby w Twoim Kościele, który jest wspólnotą otwartą na wszystkie ludy i narody, wszyscy rozpoznawali się jako jedna rodzina.

Ześlij Ducha Świętego na wszystkich chrześcijan, by byli zaczynem pojednania.

Natchnij odwagą wszystkich ochrzczonych, abyś jednym ich Panem pozostał.

Aby żaden chrześcijanin nie stanął naprzeciw drugiego powodowany duchem nienawiści.

W minionych wiekach przez Wołyń przeszło wielu świętych; uświęcaj i dzisiaj tych, którzy tam żyją, pracują, cierpią, modlą się i szukają Ciebie.

Wołyńska ziemia jest żyzna między innymi przez to, że została zroszona krwią tysięcy męczenników. Niech się tak stanie, by każda kropla tej krwi była nasieniem nowych chrześcijan. Niech cały Wołyń stanie się ziemią pojednania; niech króluje na nim Twój pokój, którego świat dać nie może.

Przyjdź Królestwo Twoje!

Niech przyjdzie Królestwo Twoje na tę ziemię, która spragniona jest Twojej ożywczej miłości.

Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi. Wołyńskiej ziemi. Udręczonej ziemi.

Wyrysuj, Panie, drogę nadziei przed tymi, którzy się zniechęcili.

Obudź zaufanie w sercach załamanych, którzy przestali wierzyć.

Ucz kochać tych, którym najtrudniej jest przebaczyć.

Święta Tereso, patronko Wołynia, weź w opiekę Kościół Chrystusowy, który w ojczyźnie Słowackiego z niewoli powraca!