- Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Lublinie - FELIN | ul. Władysława Jagiełły 7 | 20-281 Lublin tel. +48 81 74-68-803 email: j.bielak@diecezja.lublin.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Sakramenty święte


Sakrament Małżeństwa

Fotografia: Ryszard Wojtowicz


Przygotowanie do sakramentu małżeństwa

KATECHEZY PRZEDMAŁŻEŃSKIE


Przeczytaj:  Miejscem załatwiania spraw związanych z zawarciem sakramentu małżeństwa jest parafia stałego lub tymczasowego zamieszkania narzeczonego albo narzeczonej.

Na trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej, przedstawiając:

  • dowody osobiste

  • świadectwa udziału w katechizacji (stosownie do wykształcenia)

  • świadectwa chrztu świętego (okazane świadectwo chrztu powinno być wystawione nie wcześniej niż przed  trzema miesiącami, powinno zawierać informacje dotyczące ewentualnego zawarcia małżeństwa oraz informację o przyjęciu sakramentu bierzmowania)

  • wdowcy obowiązani są przedstawić kościelne świadectwa zgonu współmałżonka.


Duszpasterz przeprowadza rozmowę
z narzeczonymi i sporządza protokół na urzędowym formularzu. Celem rozmowy jest zbadanie, czy narzeczeni są stanu wolnego, czy nie zachodzą między nimi kanoniczne przeszkody do zawarcia małżeństwa i czy pragną zawrzeć małżeństwo zgodnie z nauką Kościoła. Wtedy ustala się też wstępnie termin ślubu i omawia sprawy związane z przygotowaniem do małżeństwa.

Zawarcie ślubu kościelnego związane jest
z zawarciem związku cywilnego ze względu na cywilne skutki małżeństwa. Zalecane jest zawarcie małżeństwa w formie "ślubu konkordatowego". W tym wypadku należy przed ślubem kościelnym przedstawić zaświadczenie z USC z miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych. Zaświadczenie jest ważne trzy miesiące; w tym czasie powinien być zawarty "ślub konkordatowy". Narzeczeni mogą zawrzeć związek cywilny przed ślubem kościelnym; w takim wypadku mają przedstawić duszpasterzowi świadectwo z USC.

Narzeczeni są zobowiązani do
uczestniczenia w katechezie przedmałżeńskiej, która obejmuje dziesięć spotkań, trzy rozmowy w poradni rodzinnej oraz udział w dniu skupienia. Otrzymują od swego duszpasterza indeksy, w których poświadcza się udział w poszczególnych spotkaniach oraz wizyty w poradni rodzinnej. Indeksy przedstawia się przed ślubem przy spisywaniu aktu zawarcia małżeństwa.

Przed zawarciem małżeństwa
wygłasza się przez dwie niedziele zapowiedzi w parafiach zamieszkania narzeczonych. Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w innej parafii kieruje duszpasterz, który sporządził protokół przedślubny. Informację o wygłoszonych zapowiedziach w innej parafii trzeba dostarczyć do parafii, w której sporządzono  protokół.

Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni przystąpić do tego sakramentu przed zawarciem małżeństwa.


Sakrament małżeństwa wymaga
od narzeczonych duchowego przygotowania i przyjęcia go w stanie łaski. Dlatego Kościół wzywa narzeczonych, żeby przystąpili do sakramentu pokuty dwukrotnie: po zgłoszeniu i spisaniu protokołu przedślubnego i przed ślubem.

Ślub odbywa się
z zasady w parafii, gdzie został spisany protokół przedślubny. W uzasadnionych wypadkach można zawrzeć małżeństwo w innych kościele parafialnym lub rektoralnym, po uzyskaniu od swego proboszcza zgody, zwanej licencją. Licencję wystawia się po ukończeniu katechez przedślubnych, rozmowach w poradni rodzinnej, dniu skupienia oraz po wygłoszeniu zapowiedzi.

Akt zawarcia małżeństwa
spisuje się w kancelarii parafii, w której odbędzie się ślub. W tym celu narzeczeni, w uzgodnionym wcześniej terminie, zgłaszają się z dwoma świadkami i przedstawiają: zaświadczenie z USC do ślubu "konkordatowego" (3 egzemplarze) lub świadectwo zawartego już związku cywilnego oraz - gdy zawierają małżeństwo poza własną parafią - licencję z parafii, gdzie był sporządzony protokół przedślubny, a także, jeśli wcześniej tego nie uczynili, świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej. Świadkowie przedstawiają dowody osobiste.

Zgodnie z powszechną praktyką
, z okazji zawarcia małżeństwa składa się ofiarę pieniężną na rzecz parafii.

Praktykujący katolicy zawierają małżeństwo podczas Mszy świętej
, jeśli pozwala na to organizacja liturgii w świątyni. W przeciwnym razie małżeństwo błogosławi się poza Mszą świętą, w obrzędzie połączonym z Komunią świętą.

Wykonywanie zdjęć i filmowanie podczas ślubu przez osoby uprawnione, a także miejsce składania życzeń - należy uzgodnić wcześniej  z ks. proboszczem.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego